Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Błotnicy

Historia

Czas powstania biblioteki w Błotnicy trudno określić. W kronice Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Błotnicy jako czas powstania odnotowano rok 1949. Jednakże analiza materiałów archiwalnych Biblioteki pozwala przypuszczać, że działała ona już przed II wojną światową. Dowodem na jej istnienie są umieszczone na książkach pieczęcie o treści "Gminna Biblioteka Publiczna w Błotnicy im. Józefa Piłsudskiego". Kilka egzemplarzy takich książek zachowało się do dziś. Stemple tych pieczątek oraz numery inwentarzowe zostały ubytkowane, a książki wprowadzono i zinwentaryzowano pod nowym numerem. Daniela Jarkowska na łamach "Bibliotekarza" z 1946 roku w artykule pt. Powiat Radom napisała: "Pierwsza b-ka gminna została założona w Błotnicy - w 1935 r., następnew 11 gminach". Jest to do tej pory jedyny dowód na początki działalności biblioteki.

Ustny przekaz Czesława Maja, pierwszego po wojnie etatowego biblioterkarza w Błotnicy, również wskazuje na istnienie biblioteki w okresie międzywojennym. Biblioteka nie posiada jednak aktu erekcyjnego.

Po zakończeniu działań wojennych zaczęto myśleć o gromadzeniu książek celem udostępniania ich w przyszłości mieszkańcom gminy. Analfabetyzm, brak motywacji oraz nierozbudzone potrzeby czytelnicze nie sprzyjały tworzeniu biblioteki. Władze i społeczeństwo gminy Błotnica, zajęci odbudową zniszczeń wojennych i innymi sprawami gospodarczymi, mało uwagi poświęcali sprawom kultury. Znalazł się jednak człowiek, którego zapał sprawił, że zaczął gromadzić książki z myślą o ich udostępnianiu; był to Józef Górka, mieszkaniec wsi Czyżówka sąsiadującej z Błotnicą.

Od 1 stycznia 2005 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Błotnicydziała jako samodzielna instytucja kultury. Biblioteka jest wpisana do Rejestru Instytucji Kultury oraz posiada statut. Działalność swą prowadzi według Regulaminu Organizacyjnego i Regulaminu Pracy. Finansowana jest jest z dotacji gminy oraz dochodów własnych. Biblioteka prowadzi jedną filię, działającą w Starym Goździe. Biblioteką kieruje dyrektor, który pełni również rolę bibliotekarza. Sprawy finansowe prowadzi główny księgowy. W bibliotece pracuje jedna osoba na stanowisku bibliotekarza i jedna osoba w filii w Starym Goździe. W pracach bibliotecznych pomagają stażyści zatrudniani przez Urząd Pracy. Biblioteka znajduje się w budynku będącym współwłasnością Gminy Stara Błotnica oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Gmina Stara Błotnica

Stowarzyszenie "Pierzchnianka"